Oferta edukacyjna Pawilonu Czterech Kopuł dla dzieci lipiec – sierpień 2017

Informujemy, że podczas zajęć mogą być wykonywane zdjęcia na potrzeby Muzeum Narodowego we Wrocławiu (w tym m.in. w celu dokumentacji i informacji na stronach internetowych Muzeum Narodowego i jego oddziałów oraz w social mediach – na fanpage’ach Muzeum Narodowego oraz jego oddziałów ). Jeżeli nie wyrażają Państwo na to zgody, prosimy o wcześniejszą informację. Zdjęcia mogą zawierać wizerunki osób biorących udział w zajęciach oraz wizerunki prac wykonanych podczas zajęć. Brak informacji przekazanej w formie pisemnej do Działu Oświatowego przed rozpoczęciem zajęć jest równoznaczny ze zgodą na korzystanie przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu ze zdjęć, o których mowa powyżej.

Lato z filozofią i sztuką

4 lipca, wtorek, godz. 11.00

Kim jest ten pan? Kim jest ta pani?  – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6-10 lat prowadzi Alicja Abramowicz

Podczas zajęć przyjrzymy się zdjęciom ukazującym ludzi ­­– dzieci, mężczyzn, kobiety. Zastanowimy się, jakie historie kryją się za ich twarzami oraz dlaczego fotograf postanowił uwiecznić właśnie ich. Jak zawsze, nie zabraknie plastycznych zadań dla uczestników.

Wstęp wolny

 

8 lipca, sobota, godz. 11.00

Zatrzymana chwila warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6-10 lat prowadzi Alicja Abramowicz

Dzieci kroczące na szczudłach, gęsi pijące wodę, pielgrzymi z tobołkami na plecach… Na wystawie spotkać można wiele ulotnych momentów uwiecznionych na fotograficznej kliszy. Przyjrzymy się im uważnie, a następnie stworzymy wokół nich własne opowieści.

Wstęp wolny

 

11 lipca, wtorek, godz. 11.00

FotoGRAficzne Domino  – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6-10  lat prowadzi Alicja Abramowicz

Trzech przyjaciół od 1957 roku tworzyło fotograficzną grupę Domino. Uczestnicy zajęć wyruszą na poszukiwania ich prac, a będą mogli je odnaleźć dopiero wówczas, gdy rozwiążą pewne zagadki! Kto wie, może zagrają także w obrazkowe domino?

Wstęp wolny

 

 15 lipca, sobota, godz. 11.00

Poza kadrem – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6-10 lat prowadzi Monika Krysztofińska.

Obraz, a więc także fotografia, opiera się na kadrze, ten zaś jest polem, które artysta zdołał uchwycić aparatem. Podczas warsztatów wykreujemy dla dzieła dodatkową rzeczywistość – „edytujemy” zdjęcia, domalowując, docinając i tworząc dodatkowe pola, by zastanowić się, jak takie działanie wpływa na wizję twórcy.

Wstęp wolny

 

18 lipca, wtorek, godz. 11.00

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w nowym cyklu zajęć dla dzieci ­– punktem wyjścia do rozważań natury filozoficznej będą dzieła sztuki prezentowane na wystawach
w Pawilonie Czterech Kopuł. Pamiętajcie, że filozofia nie taka straszna, jak ją malują!

 

Zoofilozofia / Antoni Mikołajczyk Człowiek-motyl – warsztaty rodzinne dla dzieci

w wieku 6-10 lat prowadzi Kamila Morawska

Czy człowiek ma coś wspólnego ze zwierzęciem? Czy zwierzę może być ludzkie? Co oznaczają słowa: zwierzęcy i ludzki? Dlaczego człowiek uważa, że jest ważniejszy od zwierząt? Podczas warsztatów uczestnicy spróbują stworzyć filozofię zwierząt, pokazać, że „zwierzę to brzmi dumnie”.

Wstęp wolny

 

22 lipca, sobota, godz. 11.00

Abstrakcja na Podwórku – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6-10 lat prowadzi Alicja Abramowicz

Grupa Podwórko działała we Wrocławiu w latach 1957-1959. W niektórych pracach jej członków motywy fotograficzne traktowane są w sposób bliski abstrakcyjnemu. Podczas spotkania spróbujemy odkryć, co kryje się za tymi tajemniczymi elementami-znakami. A może sami spróbujemy stworzyć coś abstrakcyjnego?

Wstęp wolny

 

25 lipca, wtorek, godz. 11.00

Powrót do Przedszkola  – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6-10 lat prowadzi Alicja Abramowicz

Podczas spotkania przyjrzymy się śladom zwykłej rzeczywistości. Umożliwią to fotografie warszawskiej Grupy Przedszkole, których śladami podążymy. A może spróbujemy pójść o krok dalej i „dopisać” do tego zastanego, czarno-białego świata własną, kolorową historię?

Wstęp wolny

 

29 lipca, sobota, godz. 11.00

Pomaluj świat – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6-10 lat prowadzi Monika Krysztofińska

Czasami za sprawą starych zdjęć wydaje nam się, że świat był kiedyś czarno-biały. Ale przecież kolory istnieją od zawsze! Ubarwiając fotografie, nie będziemy jednak próbować odtwarzać świata takim, jaki był, lecz zaszczepimy w nim nieco fantazji i użyjemy wyobraźni, by stał się bardziej cudaczny i nieziemski.

Wstęp wolny

 

Zgłoszenia na zajęcia przyjmuje i informacji udziela od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00 Dział Oświatowy Pawilonu Czterech Kopuł, tel. 71 71 27 181, edukacja.pawilon@mnwr.art.pl.

Zapisy przyjmowane są w tygodniu poprzedzającym spotkanie.

1 sierpnia, wtorek, godz. 11.00

Fotomontaż i inne eksperymenty – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6-10  lat prowadzi Iwona Gołaj

Słowo eksperyment zazwyczaj kojarzy się z przeprowadzaniem różnych doświadczeń naukowych. A może robienie ciekawych zdjęć to także eksperyment – np. fotografowanie własnych dłoni, by wyglądały jak góry, albo rzeźba w przestrzeni? Przekonamy się o tym oglądając wspólnie wystawę w Muzeum. Dowiemy się także co znaczą trudne i dziwne słowa – fotomontaż i fotokolaż.

Wstęp wolny

 

5 sierpnia, sobota, godz. 11.00

Pejzaż w obiektywie  – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6-10 lat prowadzi Iwona Gołaj

Prawie wszyscy lubimy przyrodę: lasy, morze, piękne jeziora i góry. Podczas warsztatów dzieci zobaczą w jaki sposób podziw dla natury  wyrażają malarze, a jak artyści-fotograficy. Na zakończenie sami  spróbują stworzyć  własne krajobrazy, używając wyłącznie czerni i bieli.

Wstęp wolny

 

8 sierpnia, wtorek, godz. 11.00

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w nowym cyklu zajęć dla dzieci ­– punktem wyjścia do rozważań natury filozoficznej będą dzieła sztuki prezentowane na wystawach
w Pawilonie Czterech Kopuł. Pamiętajcie, że filozofia nie taka straszna, jak ją malują!

 

Człowiek i rzecz / Tadeusz Kantor Emballage II Parasol i postać – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6-10 lat prowadzi Kamila Morawska

Rzeczywistość można potraktować jako wielki zbiór rzeczy. Gdzie w tym zbiorze umieścić człowieka? Więcej jest rzeczy, czy więcej jest ludzi na świecie? Jak człowiek poznaje rzecz? Jak rzecz istnieje?

Wstęp wolny

 

12 sierpnia, sobota, godz. 11.00

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w nowym cyklu zajęć dla dzieci ­–punktem wyjścia do rozważań natury filozoficznej będą dzieła sztuki prezentowane na wystawach
w Pawilonie Czterech Kopuł. Pamiętajcie, że filozofia nie taka straszna, jak ją malują!

 

Odrębne światy / Zbigniew Makowski Qui m’appelant – warsztaty rodzinne dla dzieci
w wieku 6-10 lat prowadzi Kamila Morawska

Świat możliwy jest możliwy do osiągnięcia! Na warsztatach zastanowimy się, czym jest kontrfaktyczność i jak inaczej mogłaby wyglądać rzeczywistość. Czy żyjemy w najlepszym ze światów? Poznamy terminy filozoficzne takie jak: świat, faktyczność, rzeczywistość. Stworzymy swoje światy możliwe. Czy będzie w nich to, co w naszym świecie?

Wstęp wolny

 

19 sierpnia, sobota, godz. 11.00

Cząstki elementarne – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6-10 lat prowadzi Monika Krysztofińska

Podczas warsztatów stworzymy własną linię znaków – posłużą nam jako tytułowe cząstki. Użyjemy ich do wykreowania nowych dzieł, których charakter będzie indywidualny, bo odniesie się do doświadczeń uczestników. W trakcie opowiemy sobie co nieco o twórczości Jana Tarasina i zastanowimy się nad tym, czym jest abstrakcja.

Wstęp wolny

 

22 sierpnia, wtorek, godz. 11.00

O dziwnych nazwach i zwykłych przedmiotach  – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6-10 lat prowadzi Iwona Gołaj

Wiemy już czym są fotomontaż i fotokolaż, a teraz poznamy kolejne tajemnicze wyrazy: asamblaż, happening, ambalaż i environment. Zobaczymy też, jak artyści ze zwykłych przedmiotów potrafili stworzyć dzieła sztuki.

Wstęp wolny

 

26 sierpnia, sobota, godz. 11.00

Kantor – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6-10 lat prowadzi Monika Krysztofińska

W życiu codziennym to miejsce wymiany walut, ale w Pawilonie Czterech Kopuł to wielkie nazwisko. Podczas warsztatu uwagę skierujemy zarówno na postać artysty (jakżeby inaczej!), ale też powymieniamy się nieco. Zamienimy kolory na przedmioty, a to, co nam zostanie, będzie podstawą do realizacji pogodnych dzieł sztuki.

Wstęp wolny

Zgłoszenia na zajęcia przyjmuje i informacji udziela od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00 Dział Oświatowy Pawilonu Czterech Kopuł, tel. 71 71 27 181, edukacja.pawilon@mnwr.art.pl.

Zapisy przyjmowane są w tygodniu poprzedzającym spotkanie.